Przełącznik podgrzewania foteli z Mondeo Mk3 w Mk4

Udało mi się kupić tanio przełącznik podgrzewania i wentylacji foteli. Pochodzi z Mondeo Mk3, w którym podświetlenie jest w kolorze zielonym. Na szczęście da się go łatwo dopasować do czerwonego koloru podświetlenia w Mondeo Mk4 wymieniając jedynie kilka elementów.

 

Zacznijmy od wydostania PCB z obudowy przełącznika.

4567810

Po demontażu górnej części wystarczy obrócić dół aby wypadło z niej PCB.

 

Następnie przechodzimy do wymiany rezystorów oraz diod LED na czerwone.

Wykorzystane elementy:

LED czerwone 0805

Rezystory 1206, 5,6kΩ i 8,2kΩ

 

Na zdjęciu poniżej mamy oznaczone oporniki, które należało wymienić.

12a

 

Sposób podłączenia zasilania 12V.

9

I gotowe.

3

Może Ci się również spodoba

10 komentarzy

 1. pepe napisał(a):

  A nie łatwiej było całą płytkę przełożyć z mk4 do obudowy mk3?

  • PBX napisał(a):

   Stary przełącznik nie obsługiwał wentylacji foteli. Za tego od mk3 zapłaciłem coś kolo 30zł, a takie od mk4 kosztowały ponad 200zł.

 2. Radek napisał(a):

  Jeśli padła mi tylko dioda od podświetlenia jednego klawisza rozumiem, że wystarczy wymienić tylko samą diodę bez rezystorów.

 3. skandal napisał(a):

  Gdzie można kupić w tej cenie dokładnie taki sam przełącznik (też zielony)? Potrzebuje do swojego MK3, a ciężko znaleźć w rozsądnej cenie. Można prosić o jakieś namiary? Z góry dzięki.

 4. skandal napisał(a):

  OK, znalazłem na alledrogo w przystępnej cenie, ale mam pytanie do kogoś kto się na tym zna. Bo przełącznik który mam do kupienia jest (chyba) tylko od podgrzewania (nie ma symbolu wiatraczka), a zdaje mi się że u mnie wentylacja by była obsugiwana, bo mam bezpiecznik pod maską z symbolem fotela z wiatraczkiem. Czy taki włącznik bez narysowanego wiatraczka by się nadał i czy ewentualnie by obsługiwał wentylowanie foteli?

  • PBX napisał(a):

   Wentylację foteli obsługuje jedynie przełącznik z symbolem wentylatora, jak na zdjęciach powyżej. Sprawdź pod fotelem czy są wentylatory, w ten sposób będziesz miał pewność czy jest w nich wentylacja.

   • skandal napisał(a):

    Niestety nie widzę tam żadnych wentyli ;/ Jest tylko ta „skrzyneczka” do której wchodzą kabelki i tyle… Z tego co wypatrzyłem w internetach to te wentylatorki powinny być takie podwójne – a więc nie mam. Czyli rozumiem że wystarczy mi zwykły przełącznik bez ikonki wiatraczka. Nie wiem natomiast po co mam wstawiony bezpiecznik w skrzynce pod maską w miejscu z ikoną fotel+wentylatorek. On jest taki… inny, większy.

    • PBX napisał(a):

     Wystarczy zwykły przełącznik. Nie mam schematów do Mk3 pod ręką, ale prawdopodobnie po prostu jest jeden bezpiecznik do zasilania podgrzewania i wentylacji tak jak i w Mk4.

     • skandal napisał(a):

      Są dwa. Pierwszy pod maską obok akumulatora o którym pisałem wyżej, z ikonką fotela z wiatraczkiem. W głównej skrzynce obok kierownicy mam natomiast bezpiecznik w miejscu z ikonką fotela podgrzewanego, a więc są dwa – jeden odopwiada za podgrzewanie, drugi za wentylowanie. Ale wentylatorów brak, więc o wentylacji mogę zapomnieć. Zamówię więc zwykły przełącznik. Dzięki za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *